Átléptek minden határt – már az oroszok is kiakadtak azon, hogy Ukrajna mit művel Magyarországgal
Egyre durvább eszközöket választ Kijev.
Ismertette a Külgazdasági és Külügyminisztériumban történő változásokat Szijjártó Péter, aki szerint most végleg és visszafordíthatatlanul le fogják rakni az új magyar külpolitika irányait.
Végleg és visszafordíthatatlanul lerakjuk az új magyar külpolitika alapjait, amelynek feladata Magyarország gazdasági érdekeinek a lehető legjobb érvényesítése a kialakult új világrendben – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten.
A tárcavezető a minisztériumban életbe lépő változásokat ismertetve elmondta: Szabó László eddigi külgazdasági és külügyi államtitkár lesz a parlamenti államtitkár és miniszterhelyettes. A korábbi gazdaságdiplomáciai helyettes államtitkárságból államtitkárság lesz, amelyet Magyar Levente eddigi helyettes államtitkár vezet. Ehhez az államtitkársághoz tartoznak a gazdasági vegyes bizottságok, a határ menti gazdasági együttműködés és a stratégiai partnerségek, valamint az EU-ügyek közül azok, amelyek nem kerülnek át a Miniszterelnökséghez, vagyis a keleti partnerséggel, a bővítéssel, a vízumpolitikával, a Külügyek Tanácsával és az Általános Ügyek Tanácsával kapcsolatos kérdések.
Íjgyártó István jelenlegi keleti nyitásért felelős helyettes államtitkár váltja Balatoni Monikát a kulturális diplomáciáért felelős államtitkári poszton, feladata lesz a magyar kulturális intézetek számának növelése, működésük hatékonyabbá tétele. Fontos, hogy a bakui, a kolozsvári és a ljubljanai magyar intézet mielőbb megnyíljon – mondta Szijjártó Péter.
Kohut Balázs gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkár közigazgatási államtitkár lesz – Biró Marcellt váltva –, feladata a miniszter szavai szerint a tárcánál szükséges „jelentős leépítés és áramvonalasítás” végrehajtása. Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Balogh Csaba pozsonyi nagykövet a keleti nyitásért, Altusz Kristóf pedig az európai és amerikai kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár lesz. A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) élén mától Ésik Róbert áll – jegyezte meg.
A tárcavezető közölte: minden átalakítás, főleg az ilyen nagy horderejűek, komoly érdeksérelmeket okoznak, különösen ha „begyökeresedett struktúrát” váltanak, de erre szükség van. Nem fognak meghátrálni, végigviszik ezt az átalakítást, mert ez Magyarország érdeke – nyomatékosította. A miniszter elmondta: jövő csütörtökre összehívta az első hétpárti konzultációt, amelynek keretében a parlamentben képviselettel rendelkező pártokkal egyeztet, emellett pedig a volt külügyminiszterekkel is konzultál. Szijjártó Péter azt is közölte: első hivatalos útja jövő kedden Pozsonyba vezet.
Arról is beszélt, hogy a jövőben a gazdasági vegyes bizottságok közül ő hatot vezet, Magyar Levente 20, Szabó László 14, Mikola István államtitkár pedig 10 bizottságot elnököl. Azt is kifejtette, hogy a 113 külképviseletből eddig 34 élén történt váltás, 26 esetében folyamatban van, és további 24 esetében pedig a jövő év első felében esedékes a vezetőváltás. Ez azt jelenti, hogy egy éven belül 84 külképviseleten lesz váltás. Emellett 136 külgazdasági attasé kezdi meg a munkáját összesen 106 állomáshelyen.
Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter közölte: a minisztérium még nem folytatott konkrét tárgyalásokat Angela Merkel német kancellár esetleges budapesti látogatásáról. Kérdésre arról is beszélt, hogy ugyan az Egyesült Államok stratégiai szövetséges, Magyarország barátja, és a barátok hangjára illik odafigyelni, de ha minden alapot nélkülöző kijelentések hangzanak el, fel kell szólalni, és ezt megteszik jövőben is. A miniszter azt is közölte, hogy október végén Washingtonba látogat gazdasági és politikai tárgyalásokat folytatni. Úgy értékelte, hogy minden szempontot mérlegeltek, amikor a tallinni nagykövetség bezárásról döntöttek, és a kulturális intézet révén megmarad a magyar jelenlét az észt fővárosban.
Ukrajnával kapcsolatban Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország a tárgyalásos megoldás mellett áll, a szankciók hatékonyságával kapcsolatban vannak kételyei. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy Közép-Európa ereje az együttműködésben rejlik, és a visegrádi csoportnak érdeke az együttműködés fenntartása. A magyar-román kapcsolatokról szólva elmondta: stratégiai fontosságú az együttműködés Romániával, hatékony, kiegyensúlyozott és stabil viszony a cél.
Navracsics Tibor uniós biztosi jelölését illetően a miniszter közölte: a kormány a lehető legjobb jelöltet delegálta, az más kérdés, hogy milyen politikai támadásoknak teszik ki az Európai Parlamentben, ez azonban nem az ő személyes kvalitásainak, elképzeléseinek szól.